понеділок, 2 листопада 2020 р.

Модуль " Волейбол"

Загальна характеристика гри у волейбол та його різновиди Волейбол – це спортивна гра з м’ячем між двома командами, у складі кожної з яких налічується 6 гравців. Мета гри – перебити м’яч через сітку таким чином, щоб він упав майданчику суперника, не порушуючи при цьому правил гри. Основні правила:  гра починається з подачі;   подачу виконує гравець першої зони з-за лицьової лінії; дозволяється не більше ніж 3 послідовні торкання м’яча гравцями однієї команди;   виліт м’яча за межі майданчика або торкання м’ячем сторонніх предметів уважаються помилкою. Вичначення переможців: грають 3 або 5 партій до 25 очок, останню – до 15 очок. Гра починається подачею м’яча. Існують такі різновиди волейболу: класичний волейбол; пляжний волейбол (олімпійський вид спорту з 1996 року; міні – волейбол; “Малюкбол”; парковий волейбол; фаустбол; кернтбол (замість сітки використовується суцільна тканина); болотяний волейбол; волейбол для людей з обмеженими фізичними можливостями (стоячи, сидячи).  Волейбол - олімпійський вид спорту з 1964 року.

    Відкриття волейболу у кінці 19 ст. трапилось скоріше за усе не вперше . Є дані, що у подібні ігри грали тисячі років тому.  Збереглися документи римських літописців, датовані 3 ст. до н.е., у яких описується гра, схожа на волейбол: по невідомо з чого зробленому м'ячу гравці били кулаками. Крім того, відома  стародавня гра під назвою "фаустбол”, у яку грали ще у 1500 році. Сенс гри зводився до того, що від 3 до 6 гравців із кожної команди намагалися перебити м'яч через невисоку стіну на майданчик суперника. З часом "фаустбол” набрав популярності в Європі та видозмінився. Кам'яну стіну замінили на шнур, натягнутий поміж дерев, розміри майданчика скоротили та суворо обмежили кількість гравців – по 5 чоловік у кожній команді. М'яч можна було перебивати на бік суперника  кулаками чи передпліччям, і кожній команді відводилось по 3 торкання м'яча. Великий майданчик і маленький кількісний склад учасників гри призвели до виникнення нового пункту правил, згідно до якого м'яч міг один раз впасти на бік суперника та його дозволялось повернути лише одним торканням. Гра складалася із двох таймів по 15 хвилин кожний.

  Мінтонет (волейбол) Офіційною датою народження волейболу (мінтонет) вважається 1895 рік. Американський вчитель фізичної культури із Холіокського коледжу штату Маcсачусетс Вільям Джон Морган оголосив про винахід гри, мінтонет, правила якої були оприлюднені у 1897 році.

  Зміна назви В 1896 році гра демонструвалася на конференції коледжів асоціації молодих християн в Спрінгфілді і за пропозицією професора Альфреда Т. Хальстеда отримала нову назву — «волейбол». У 1897 році були опубліковані перші правила волейболу. Загальні правила гри сформувалися в 1915 – 25 роках. У країнах Америки, Африки, Європи практикувався волейбол з шістьма гравцями на майданчику, в Азії - з дев'ятьма або дванадцятьма гравцями на майданчику 11×22 м без зміни позицій гравцями під час матчу. У 1922 році проведені перші загальнонаціональні змагання — в Брукліні відбувся чемпіонат YMCA за участю 23 чоловічих команд

  Історія розвитку українського волейболу До України ж ця гра завітала 1925 року. У тодішньому Харкові мешкав професор В. Блях. Це був спортивний чоловік: якось у Москві він випадково потрапив на цю гру й не на жарт зацікавився таким дійством. Щось подібне вирішив організувати в Харкові. Професора підтримали його колеги, учні. За кілька днів у місті було зведено перші волейбольні майданчики. Почалися масові змагання, які, власне, і поклали початок розвитку волейболу в Україні.

  Створення організаційної групи У лютому 1926 року при Губернській раді фізкультури створюють організаційну групу з розповсюдження та розвитку цього виду спорту. Всеукраїнський спортивно -технічний комітет затвердив єдині правила. На той час у Харкові вже налічувалося близько ста команд. Створюються перші колективи в Дніпропетровську, Одесі, Києві.

  Першість України з волейболу 1927 року в Харкові відбулася першість України. У змаганнях взяли участь колективи з 11 міст. Перемогу святкували дніпропетровці. Цей турнір, висловлюючись сучасною термінологією, став доброю перевіркою сил перед стартом Всесоюзної спартакіади, яка відбулася в серпні 1928-го. У фінальному матчі українці з рахунком 2:0 переграли господарів майданчика – москвичів. Таким чином, наші гравці стали першими тріумфаторами у всесоюзних змаганнях. Жіночий колектив посів друге місце.

 Волейбольне свято У квітні 1933 року в Дніпропетровську стартувало так зване волейбольне свято – згодом воно перетворилося на чемпіонат СРСР. Зокрема прекрасний український жіночий колектив у Харкові створив Георгій Шелекетін. У складі слобожанської чоловічої дружини відмінно діяв Олексій Єсипенко. У збірній Дніпропетровська своєю неординарною грою вирізнявся популярний на той час волейболіст Семен Великий.

Олімпіада 1964 року На Олімпійських іграх 1964 року харків’яни Юрій Венгеровський, Юрій Поярков, одесит Едуард Сибіряков у складі радянської команди здобули золоті медалі. На той час, до речі, Поярков був уже дворазовим чемпіоном світу, а Венгеровський і Сибіряков мали по одному такому титулу.

Юрій Венгеровський Борис Терещук Юрій Поярков Віктор Михальчук Олімпійське золото – 1964 рік


Немає коментарів:

Дописати коментар